نیزه های یخی قمر مشتری مانع از فرود فضاپیمای ناسا

به گزارش وبلاگ وردپرس، یک مطالعه جدید نشان می دهد که سطح قمر مشتری موسوم به اروپا می تواند با یخ های غول پیکر که مانند نیزه بیرون زده اند، پوشیده شده باشد و این موضوع، کار را برای فعالیت اکتشافی ناسا روی این قمر مشکل می نماید.

نیزه های یخی قمر مشتری مانع از فرود فضاپیمای ناسا

به گزارش وبلاگ وردپرس و به نقل از گیزمگ، قمر اروپا یکی از جذاب ترین نقاط در منظومه شمسی است، زیرا دارای اقیانوس زیرزمینی است که امید را برای یافتن حیات در آن زیاد نموده است.

در حالی که ناسا قصد دارد تا در سال های آینده یک فرودگر را به ماه بفرستد، کشف جدید ممکن است این کار را تبدیل به امری پیچیده کند. این احتمال وجود دارد که سطح اروپا پوشیده از یخ های نیزه شکلی با ارتفاع 15 متری باشد!

مطالعه جدیدی که توسط محققان دانشگاه کاردیف صورت گرفته، ویژگی های مقیاس کوچکتر سطح اروپا را مورد آنالیز قرار داده است. این تیم محاسبه نموده که شرایط در این قمر به گونه ای است که ساختارهای یخی بلند و نوک تیز می توانند سطح این قمر را پوشانده باشند.

این نیزه های یخی به وسیله فرآیند تصعید شکل می گیرند، جایی که یخ، فاز مایع آب را رد می نماید و به طور مستقیم از جامد به بخار آب تبدیل می گردد. برای اینکه این اتفاق بیفتد، شما احتیاج به نور پایدار خورشید و هوای سرد و خشک دارید، بنابراین در اینجا روی زمین آنها در مناطق استوایی مرتفع مانند ارتفاعات آندس در آمریکای جنوبی که در کشور آرژانتین است، شکل می گیرند. حتی شواهدی از حضور چنین یخ هایی در پلوتو نیز وجود دارد.

قمر اروپا با سطح یخ زده و تابش مداوم نور خورشید، بهترین شرایط برای تشکیل آنها است.

محققان از داده های مشاهداتی استفاده کردند تا معین نمایند که چگونه تصعید سریع ممکن است در برخی از قسمت های قمر اروپا رخ دهد و سپس از آن برای تخمین جایی که ممکن است این یخ ها شکل بگیرند و اندازه آنها استفاده کردند.

انتها به این نتیجه رسیدند که ارتفاع این یخ ها می تواند تا 15 متر هم برسد که حدود سه برابر اندازه نمونه های آن در زمین است. هر کدام از این یخ ها احتمالا حدود 7.5 متر با هم فاصله دارند و در نزدیکی استوای این قمر تراکم بیشتری دارند.

دانیل هابلی نویسنده اصلی این مطالعه می گوید: شرایط منحصر به فرد اروپا، فرصت های اکتشافی هیجان انگیزی را به همراه خطرات بالقوه ارائه می دهد.

قمر اروپا د

در طول دهه های اخیر از راه های گوناگون توسط تلسکوپ هایی مانند هابل و فضاپیمای وویجر در دهه 1970 و گالیله در دهه 1990 مورد مطالعه قرار گرفته است. این مشاهدات به دانشمندان یاری نموده است شواهدی از اقیانوس زیرزمینی این قمر و تپه هایی که از آنها آب به فضا می پاشد، پیدا نمایند.

اما محققان دانشگاه کاردیف می گویند وضوح این تصاویر به اندازه کافی بالا نبوده است که بتوان ویژگی های سطح اروپا را در مقیاس کوچک در حد چند متر دریافت.

با توجه به شرایط حرارتی اروپا، وجود چنین یخ هایی دور از انتظار نیست، اما هنوز نمی توان با قطعیت گفت.

دانشمندان دیگر معتقدند که یخ اروپا دارای ترکیب بسیار متفاوتی با زمین است که ممکن است تصعید آن را تحت تاثیر قرار دهد.

در هر صورت، فضاپیمای کلیپر(Clipper) ناسا در دهه آینده تصاویری با وضوح بسیار بالا از سطح این قمر خواهد گرفت که به پرسش ها پاسخ خواهد داد.

این تحقیق در مجله Nature Geoscience منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نیزه های یخی قمر مشتری مانع از فرود فضاپیمای ناسا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیزه های یخی قمر مشتری مانع از فرود فضاپیمای ناسا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید