فشار اصلاح قیمت بنزین روی ناوگان حمل و نقل عمومی

به گزارش وبلاگ وردپرس، مدیرکل حمل و نقل وزارت کشور گفت: اصلاح قیمت بنزین بر روی ناوگان حمل و نقل عمومی فشار آورده است.

فشار اصلاح قیمت بنزین روی ناوگان حمل و نقل عمومی

به گزارش گروه مالی وبلاگ وردپرس، پوریا محمدیان در استودیوی گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما اضافه نمود: طرح اصلاح قیمت بنزین زمانی اجرایی شد که ناوگان حمل و نقل عمومی در کلانشهر ها در حال تکمیل بود.

او ادامه داد: تکمیل و گسترش ناوگان عمومی بر اساس بودجه های سالانه مصوب مجلس صورت می پذیرد و با سرعت معمول در حال انجام است.

حسین شهیدزاده نماینده شهردار تهران در سوی دیگر این برنامه با بیان اینکه بیش از این 80 درصد هزینه تأمین اتوبوس های شهری از سوی دولت و 20 درصد آن بر عهده شهرداری بوده است، اضافه نمود: از سال 91 تا به امروز هیچ اتوبوسی از سوی دولت تحویل شهرداری تهران و ناوگان شهری نشده است.

او ادامه داد: در این فاصله، شهرداری تهران با کمک نهاد های خصوصی توانسته است در راستای رفع نیازمندی شهر به اتوبوس، حدود 700 دستگاه اتوبوس تهیه و جایگزین کند.

شهیدزاده ادامه داد: عمر مفید اتوبوس حدود 11.5 سال است و بسکمک از اتوبوس های شهر تهران به سن فرسودگی رسیده اند و باید از چرخه خارج گردند، ولی متأسفانه طبق آمار، اتوبوس های تولیدی کل کشور در سال گذشته از 1000 دستگاه فراتر نمی رود.

محمدیان به عنوان نماینده دولت در برنامه گفت: قبلاً که چنین هزینه ای بابت اتوبوس ها پرداخت می شد بودجه به صورت متمرکز در اختیار وزارت کشور و سازمان شهرداری ها قرار می گرفت، اما از سال 91 تا به امروز این مبالغ از محل مالیات بر ارزش اضافه نموده، مستقیم به حساب شهرداری ها واریز و در کلانشهر ها صرف دیگر مصارف می شد.

محمد احمدی کارشناس حوزه حمل و نقل شهری در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: اختلاف هایی میان دولت و شهرداری ها همیشه وجود داشته، ولی شهرداری همیشه از محل درآمد های خود، مسائل را رفع می کرده است.

شهیدزاده معاون شهردار تهران با بیان اینکه بودجه شهرداری رقمی حدود 17 هزار میلیارد تومان است، اضافه نمود: قدرت خرید شهرداری نسبت به سه سال گذشته کمتر شده، زیرا قیمت ها چند برابر شده است.

محمدیان مدیرکل حمل و نقل وزارت کشور در سوی دیگر گفت: ماه گذشته بنا به دستور معاون اول رئیس جمهور مصوبه ای به بانک مرکزی ابلاغ شد که تأمین هزینه 3 هزار اتوبوس شهری را انجام دهد از این تعداد هزار و 500 دستگاه به شهر تهران و هزار و 500 دستگاه به دیگر شهر ها تعلق می گیرد.

او ادامه داد: طبق همین مصوبه، تأمین اعتبار 2 هزار دستگاه اتوبوس به منظور بازسازی ناوگان حمل و نقل عمومی (200 تا 400 میلیون تومان برای هر دستگاه اتوبوس) در دستور کار قرار گرفته است و تا به امروز هم حدود 600 دستگاه اتوبوس بازسازی و تحویل شده است.

محمد احمدی کارشناس حوزه حمل و نقل عمومی در ادامه ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: اتوبوس های بازسازی شده به درد تهران نمی خورد، زیرا تهران از اختلاف سطح جغرافیایی حدود هزار متری برخوردار است و اتوبوس ها باید از قدرت موتور بالاتری بهره بگیرد.

محمدیان به عنوان نماینده دولت در برنامه با بیان اینکه مبلغ وصول جرایم راهنمایی و رانندگی سالانه به طور متوسط هزار و 200 میلیارد تومان است، ادامه داد: از این رقم می باید 60 درصد به وزارت راه و شهرداری ها، 15 درصد به تجهیزات پلیس، 5 درصد به فرهنگسازی، 20 درصد هم به صندوق های بیمه تعلق گیرد، اما در سال های اخیر تخصیص این مبالغ حدود 10 درصد بوده است.

محمدیان از وجود دو قرارداد بزرگ برای تأمین و تجهیز ناوگان حمل و نقل مترو کشور خبر داد و اضافه نمود: یکی از این قرارداد ها مربوط به 390 واگن مترو می شود که از این تعداد حدود 100 واگن متعل به کلانشهر های تبریز، شیراز و قم بوده و تحویل شده است و 50 دستگاه دیگر هم تا ایام الله دهه فجر تحویل خواهد شد و 20 واگن از این 50 واگن به کلانشهر های یاد شده تحویل می شود.

او خاطر نشان کرد: مضاف بر قرارداد های ذکر شده، برنامه ای برای تأمین 2 هزار دستگاه واگن دیگر هم داریم که از این تعداد حدود هزار و 50 دستگاه متعلق به تهران و بقیه به دیگر شهر ها تعلق دارد.

محمدیان گفت: از هزار و 50 دستگاه واگن متعلق به تهران، قرارداد حدود 630 دستگاه بسته شده است و در مرحله تأمین مالی قرار داریم.

شهیدزاده در خصوص ناوگان مترو تهران گفت: ازدحام مسافر در ساعات اوج سفر فقط مختص تهران نیست و در همه دنیا می توان چنین ازدحامی را مشاهده کرد.

او در خصوص پیشرفت های این ناوگان اضافه نمود: در دو سال گذشته حدود 20 کیلومتر افزایش خط 7 مترو را داشتیم و حدود 10 کیلومتر در خط 6 به بهره برداری رسیده و در حال حاضر در تهران حدود 227 کیلومتر خط مترو در 125 ایستگاه در حال سرویس دهی به مردم است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "فشار اصلاح قیمت بنزین روی ناوگان حمل و نقل عمومی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فشار اصلاح قیمت بنزین روی ناوگان حمل و نقل عمومی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید