تاکید دوباره ژاپن بر عدم مشارکت در ائتلاف خودخوانده آمریکا

به گزارش وبلاگ وردپرس، یک مقام ارشد دولت ژاپن مجددا تاکید نموده توکیو قصد ندارد در ائتلاف دریایی به رهبری آمریکا مشارکت کند.

تاکید دوباره ژاپن بر عدم مشارکت در ائتلاف خودخوانده آمریکا

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ وردپرس، یک منبع ارشد دولت ژاپن اعلام نموده این کشور تمایلی به شرکت در آنچه ناوگان دریای تضمین امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز خوانده می گردد، ندارد.

دویچه وله نوشت با آنکه ایالات متحده آمریکا مهم ترین متحد ژاپن به شمار می آید اما به رغم این موضوع، ژاپن تمایلی برای مشارکت در ماموریت بین المللی تضمین امنیت کشتیرانی در آب های خلیج فارس به رهبری آمریکا ندارد.

خبرگزاری رویترز امروز سه شنبه 12 شهریور به نقل از روزنامه ژاپنی یومی یوری خبر عدم تمایل ژاپن به مشارکت در ناوگان بین المللی را بازتاب داده است.

روزنامه یادشده روز سه شنبه به نقل از یکی از مسئولان ارشد دولت ژاپن این خبر را رسانه ای نموده است. گفته می گردد که علت عدم تمایل ژاپن به مشارکت در این ماموریت بین المللی، مناسبات مالی شرکت های ژاپنی با ایران بوده است.

از سوی دیگر روزنامه یومی یوری در گزارش خود به احتمال اعزام مستقل نیروی دریایی ژاپن به آب های خلیج فارس اشاره نموده است.

این روزنامه نوشته است که دولت این کشور در حال حاضر سرگرم آنالیز موضوع اعزام مستقل نیروی دریایی خود به تنگه هرمز و باب المندب است. باب المندب نیز که بین یمن، جیبوتی و اریتره واقع است، برای حمل و نقل دریایی از اهمیت زیادی برخوردار است.

این مقام ارشد در گفت وگو با روزنامه یادشده تصریح نموده است که حضور نیروی دریایی ژاپن در تنگه هرمز مشروط به پذیرش ایران بوده و تنها محدود به تضمین امنیت کشتی های ژاپنی است.

یوشیدا سوگا، سخنگوی دولت ژاپن گفته است: این که دولت ژاپن چه گامی را برای تضمین امنیت تردد کشتی های ژاپنی در خاورمیانه موثر تشخیص دهد، منوط به توجه به مسائل از زوایای گوناگونی همچون ثبات عرضه نفت، مناسبات ژاپن با آمریکا و همچنین مناسبات این کشور با ایران است.

سوگا تاکید نموده است که اصل راهبردی سیاست خارجی ژاپن در این منطقه، بر تنش زدایی و ایجاد ثبات در خاورمیانه راسخ است.

دولت ژاپن تصمیم گیری پیرامون اعزام مستقل نیروی دریایی خود به تنگه هرمز و باب المندب را موکول به خاتمه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد نموده است.

گفته می گردد که شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در حاشیه نشست سازمان ملل با حسن روحانی دیدار و گفت وگو خواهد نمود.

روزنامه ماینیچی ژاپن به نقل از منابع ناشناس دولت توکیو در اوایل مرداد نیز نوشته بود: ژاپن کشتی های جنگی خود را برای شرکت در ماموریت دریایی تحت امر آمریکا در تنگه هرمز اعزام نخواهد نمود ولی میخواهد هواپیمای گشتی و شناسایی خود را به منطقه اعزام کند.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "تاکید دوباره ژاپن بر عدم مشارکت در ائتلاف خودخوانده آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید دوباره ژاپن بر عدم مشارکت در ائتلاف خودخوانده آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید