زمان خاتمه اپیدمی کرونا ، شرح درباره شیوع ویروس جدید

به گزارش وبلاگ وردپرس، سخنگوی وزارت بهداشت ضمن ارائه توضیحی در مورد ویروس جدیدی که در چین پیدا شده در مورد زمان پایان اپیدمی کرونا در کشور توضیحاتی ارائه کرد

زمان خاتمه اپیدمی کرونا ، شرح درباره شیوع ویروس جدید

به گزارش وبلاگ وردپرس به نقل از مهر، کیانوش جهانپور، در نشست خبری که بعد از ظهر پنج شنبه به صورت ویدئو کنفرانس برگزار گردید، به سوالات وبلاگ وردپرس پاسخ داد.

وی با اشاره به اینکه فرایند ابتلاء و شیوع بیماری به صورت انتشار صعودی و تدریجی بوده است، گفت: در ایران افت و خیرهای کشورها مختلف را نداشته ایم و فرایند مدیریت شده است که این فرایند ناشی از مشارکت مردم بوده است.

جهانپور در مورد ادعای وزیر خارجه آمریکا درباره اخراج پزشکان بدون مرز از کشور، گفت: ما اعتقادی به راستگویی از سوی مسئولان این کشور نداریم، اما باید بگویم پزشکان بدون مرز را اخراج نکردیم. سازمان پزشکان بدون مرز با ظرفیت حدود 48 تخت بیمارستانی را ارسال کردند در عین قابل تقدیر بودن این حرکت، اما محل و نوع ارائه خدمت و محتوای یاری های ارسالی ارتباطی به نیازهای واقعی ما نداشت.

سخنگوی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه ما نیازهای واقعی خود را بهتر می شناسیم، گفت: این افراد با تهیه ویزا وارد کشور شدند و اخراج بی معنی است.

جهانپور در پاسخ به سوالی در مورد آزمایش فرضیه های درمانی از سوی بعضی متخصصان، گفت: اگر گزارش از درمان های جدید به کمیته مدنظر در وزارت بهداشت برسد این درمان ها آنالیز ها شده و اگر مثبت شناخته گردد، در پروتکل درمان قرار خواهد گرفت.

سخنگوی وزارت بهداشت در مورد شیوع ویروس هانتا مطرح شده است، گفت: این ویروس جدید نیست و گزارشی از اپیدمی این بیماری را نداشته ایم و بیشتر یک موضوع ژورنالیستی است تا دغدغه جدی است و هشدارها در مورد این ویروس مثل گذشته است.

وی در مورد خطا در اعلام بعضی از علائم از سوی افراد، توضیح داد: هر ارزیابی مبتنی بر اخذ توضیح حال همراه سوگرایی است و این هنر همکاران ما است که در مراحل بعدی پایش تشخیص بدهند که آیا فرد علائمش را بیشتر از حد گزارش می نماید یا کمتر از حد و انحراف معیار 5 درصدی را طبیعی دانست.

جهانپور در مورد فرایند درمان اتباع خارجی در ایران گفت: هیچ تفاوتی در فرایند درمانی این افراد با هموطنان نیست، و در این فرایند از ملیت سوالی پرسیده نمی گردد و اگر هم سوالی پرسیده گردد در سرانجام دوره درمانی برای طرح گزارش بیمه ای افراد است.

سخنگوی وزارت بهداشت هشدار داد: ایران ظرفیت پذیرش بیماران غیرقانونی و حتی قانونی کشورهای همسایه را بی هیچ وجه ندارد، اما اتباع حاضر طبق روال عمومی درمان می شوند.

جهانپور در مورد سرانجام دوره بیماری کرونا در کشور، گفت: سناریوهای مختلفی در این زمینه وجود دارد اما ایران جز اولین کشورهایی است که بسیار شفاف و بدون در نظر دریافت مباحث سیاسی آمار مبتلایان را اعلام نموده است و در بدبینانه ترین حالت تا خرداد ماه اپیدمی این بیماری در کشور سرانجام می یابد.

وی اضافه نمود: این فرایند با توجه به شرایط کشورهای همسایه هم تغییر می نماید و با وجود اقدامات مناسب همزمانی مهار در ایران و امکان طغیان در کشورهای همسایه ممکن است با پیک برگشت روبرو شویم. فکر می کنیم تا 15 فروردین مهار بیماری سخت است.

جهانپور در مورد جزئیات طرح فاصله گذاری اجتماعی توضیح داد: اعلام محدودیت در سفرهای غیرضروری بین شهری، بازگشت مسافران به شهرهای بومی، رفت و آمدهای ضروری و حمل و نقل مایحتاج عمومی، اعلام محدودیت در پارک ها تجمعات از جمله این اقدامات است.

وی در مورد ماندگاری این ویروس در جهان، گفت: احتمال این مسئله وجود دارد ولی تا زمانی که اطلاعات کامل نشده و درمان اثربخش نداریم به سمت فاصله گذاری اجتماعی می رویم تا حداقل شرایط تحت کنترل قرار بگیرد.

جهانپور با تاکید بر اینکه همه جهان در شرایط انتظار درباره کشف واکسن و درمان قطعی قرار دارند، در مورد احتمال باقی ماندن این ویروس در هوا، گفت: این احتمال غیر قطعی است و نیازی به استفاده از ماسک برای عامه مردم نیست.

وی اضافه نمود: ضدعفونی کردن سطوح به عنوان مهم ترین روش مقابله در دستور کار است، ولی موارد ابتلاء همه غیر قطعی است و مهم ترین اقدام شستن دست ها است و بقیه اقدامات غیر قطعی است.

جهانپور در مورد فرد دستگیر شده که با لباس روحانیت به تجویز داروهای غیرمجاز در استان گیلان مشغول بود و دستگیر شد و نحوه ورود این فرد به بیمارستان، گفت: متخلف ملبس به لباس روحانیت حکم جلبش از سوی مسئولان گیلان صادر شده است و فردی که مجوز ورود این فرد را به بیمارستان صادر نموده هم متخلف است و باید دستگیر گردد.

منبع: همشهری آنلاین

به "زمان خاتمه اپیدمی کرونا ، شرح درباره شیوع ویروس جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان خاتمه اپیدمی کرونا ، شرح درباره شیوع ویروس جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید