خبرنگاران مگر از ما چه می خواهند

به گزارش وبلاگ وردپرس، سمنان- خبرنگاران- هنوز چندساعتی از اعلام خبر شهادت اکبر ناظری پور اولین شهید مدافع سلامت عرصه مقابله با ویروس کرونا در سمنان نگذشته است؛ پزشکان، پرستاران و فعالان بخش بهداشت و درمان، سربازان خط مقدم و فرشتگان نجات این روزها لقب گرفته اند؛ آنها فقط چند درخواست ساده آن هم برای سلامتی خودمان از ما دارند که رعایت آن چندان سخت نیست و به نوعی پاسداشت کوشش های آنها است.

خبرنگاران مگر از ما چه می خواهند

نوید دانایی رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان روز پنجشنبه خبرداد که اکبر ناظری پور، از بهکاران پرکوشش بیمارستان کوثر سمنان، به عنوان اولین شهید مدافع سلامت در راه خدمت در عرصه بهداشت و درمان برای بهبود شرایط سلامت جامعه و درمان بیماران کرونایی به درجه رفیع شهادت نائل آمد. شهادت او که 36 ساله و دارای 2 فرزند بود، برگ زرین دیگری بر دفتر خدمات و جانفشانی های جامعه پزشکی استان سمنان ثبت کرد.

پزشکان، پرستاران و نیروهای بخش درمان استان سمنان به سهم خود در کنار کوشش برای بهبود بیماران مبتلا به ویروس کرونا، از مردم می خواهند تا با ماندن در خانه و پرهیز از ترددهای غیرضروری در قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا یاری نمایند.

این فرشتگان زمینی که پای سلامتی تک تک شهفرایندان در برابر ویروس کرونا تا پای جان ایستاده اند و شیفت های کاری چندنوبته، دوری از همسر، فرزندان و والدین، چشم پوشی از عید و دیدوبازدیدها، همه این سختی ها و حتی خطر ابتلا به این ویروس را به جان خریده اند تا رسالت مقدس خود را به انجام برسانند و ارمغان آور سلامت برای تک تک افراد جامعه باشند. بهترین قدردانی از این افراد رعایت توصیه های آنان برای شهفرایندان است، توصیه هایی که هزینه های چندانی ندارد و بهترین دستاورد آن سلامت فردی و آسایش جامعه و رهایی از این بحران است.

این قشر جان برکف امروز انتظار و توقعی جز رعایت نکات بهداشتی ساده و دوری از تجمع در جامعه ندارند که رعایت این نکات از سوی شهفرایندان نتیجه ای جز سلامت خودمان و رهایی هرچه زودتر کشور از شرایط بحران کرونا ندارد؛ پس باید به گوش باشیم و توصیه های آنان را سرمشق لحظه های هر روزمان کنیم.

رابطه مستقیم رعایت بهداشت با در امان ماندن از کرونا

پوپک خالصی سرپرستار بخش جراحی بیمارستان شفا زیرمجموعه تامین اجتماعی استان سمنان که برای یاری به درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونا به بیمارستان کوثر دانشگاه علوم پزشکی سمنان اعزام شده در گفت و گو با وبلاگ وردپرس، ابراز داشت: در قالب 2 تیم اعزامی از سوی بیمارستان شفا به کارکنان بیمارستان کوثر در درمان بیماران مبتلا به کرونا یاری می کنیم.

وی ادامه داد: تعداد مبتلایان به ویروس کرونا بالا است و به دلیل اینکه مردم توصیه ها را جدی نگرفته و مسافرت رفته اند پیش بینی می گردد تعداد مبتلایان فرایند افزایشی داشته باشد.

وی اعلام کرد: پرستاران مانند دیگر افراد جامعه دارای احساسات و عواطف هستند و در این روزها این قشر از جامعه نیز دارای نگرانی و دلمشغولی هستند، از دیدن مبتلایان به ویروس کرونا با گروه های سنی مختلف ناراحت می شوند، از اینکه ناقل ویروس کرونا و تهدید نماینده سلامت خانواده هایشان باشند مضطرب هستند.

خالصی با بیان اینکه بیش از 21 سال سابقه فعالیت در حرفه پرستاری دارد، یادآور شد: پرستاران در روزهای خوش در حرفه پرستاری مشغول به خدمت به بیماران بودند و در این روزهای سخت شیوع ویروس کرونا در کنار مردم خواهند بود و هیچ منتی نیست، اما از شهفرایندان می خواهیم برای قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا، در خانه بمانند.

پرستار بیمارستان کوثر سمنان توضیح داد: رعایت نکردن توصیه های بهداشتی از سوی شهفرایندان و جدی نگرفتن ماندن در خانه موجب شده تا تعدادی از نیروهای درمان و جهادگران عرصه سلامت در کشور جان خود را در راه مقابله با شیوع ویروس کرونا و درمان بیماران مبتلا به ویروس کووید 19 از دست بدهند و در این زمینه هم منتی بر مردم نیست، اما کسانی که در راه مقابله با ویروس کرونا فوت می نمایند نیروهای متخصص کشور هستند.

وی اضافه نمود: فوت هر نیروی متخصص حوزه بهداشت ودرمان یک خسارت سنگین بر بدنه کشور است که جایگزین کردن این افراد متخصص احتیاج به صرف هزینه سنگین اقتصادی و گذشت زمانی طولانی دارد.

خالصی تاکید نمود: شهفرایندان اکنون باید هنجارهای جامعه را رعایت نمایند و بحران شیوع ویروس کرونا مختص ایران نیست، اما در سراسر دنیا افراد هنجارشکن وجود دارند که تنها راه برخورد با چنین افراد استفاده از ابزار قانون، سختگیری و در آخر هم قوه قهریه است.

وی گفت: انتظار می رود مسوولان با تمهیدات سخت گیرانه تر مردم را به ماندن در خانه مجبور نمایند چرا که اگر شهفرایندان به مسافرت های خود ادامه دهند و در خانه نمانند نمی توان انتظار داشت شیوع ویروس کرونا به زودی ریشه کن گردد.

با ماندن در خانه از رنج عزیزانمان بکاهیم

بهاره پاک نژاد کارشناس ارشد پرستاری و مسوول آموزش بیمارستان شفا و یکی از پرستاران اعزامی به بیمارستان کوثر برای یاری در درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونا در گفت و گو با وبلاگ وردپرس، ابراز داشت: از سال 1380 مشغول به فعالیت در حرفه پرستاری هستم و افتخارم این است که در روزهای خوب و بد در کنار مردم باشم و برای مردم کشورم خدمت کنم.

وی ادامه داد: ما نیروهای درمانی روزهای سختی را در درمان بیماران کرونایی می گذرانیم و فشار روحی و روانی زیادی بر دوش بخش درمان سنگینی می نماید، این روزها با صحنه هایی روبرو می شویم که تا به امروز تجربه ننموده ایم.

وی اعلام کرد: این روزها در بیمارستان شاهد بیمارانی هستیم که عزیر یک خانواده هستند و اکنون اطرافیان نمی توانند در این شرایط سخت عزیزانشان را در بیمارستان همراهی نمایند و در تماس های تلفنی مکرر با صدایی گریان و اندوهگین جویای حال عزیزانشان می شوند و پرستاران این رنج و فشار روحی را تحمل می نمایند و با مهربانی به چشم انتظاران بیمار امیدواری و دلگرمی می دهند.

پاک نژاد توضیح داد: شرایط سختی است که بیمار علاوه بر رنج بیماری باید دوری و تنهایی را نیز تحمل کند و دیدن چنین شرایطی قلب هر انسان نوع دوستی را می فشرد و پرستاران هر روز این صحنه ها را می بینند و در کنار کوشش برای درمان بیماران با عشق و مهربانی به دلداری و روحیه بخشی به افراد مبتلا به ویروس کرونا نیز می پردارند.

اعضای جامعه نسبت به سلامت هم مسوولند

وی تاکید نمود: تنها راه گذر از این شرایط و دیدن عزیزانمان در صحت و سلامت، ماندن در خانه است و از شهفرایندان می خواهم با ماندن در خانه در قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا یاری نمایند.

پرستار بخش بیماران مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان کوثر سمنان اضافه نمود: در این شرایط سخت که عزیزانمان را روی تخت بیمارستان و درگیر ویروس کرونا می بینیم افرادی هستند که از ترس و واهمه ویروس کرونا عزیزانشان را که ترخیص شده اند تحویل نمی گیرند، تا به خانه ببرند.

وی ابراز داشت: بعضی خانواده ها مدعی هستند در خانه افراد دارای شرایط حساس مانند بیماری قلبی و عروقی دارند و از اینکه بیمار تازه بهبود یافته شان را به خانه ببرند می ترسند و این افراد به نقاهتگاه ها منتقل می شوند و دیدن این شرایط بیمار و کادر درمان را به شدت آزرده می نماید.

وی ادامه داد: بعضی پزشکان، پرستاران و نیروهای درمانی نیز در حال ابتلا به ویروس کرونا هستند و شنیدن هرروزه این خبرها، ذهن و روح پرستاران را آزرده نموده است، چرا که شهفرایندان با ماندن در خانه می توانند در قطع شکست ویروس کرونا یاری نمایند، اما به دلیل سهل انگاری و جدی نگرفتن ویروس کرونا هر روز افراد بیشتری را به این بیماری مبتلا می نمایند.

پاک نژاد اعلام کرد: بیشتر بیماران مبتلا به ویروس کرونا که در بیمارستان کوثر سمنان بستری هستند به دلیل مسافرت و نماندن در خانه دچار این ویروس شده اند و از صحبت های این بیماران چنین برمی آید که ویروس کرونا را جدی نگرفته اند.

وی با بیان اینکه بعضی شهفرایندان مبتلا به ویروس کرونا عمر را دست خدا می دانند و کرونا را جدی نمی گیرند، توضیح داد: حداوند به انسان قدرت تفکر و تعقل داده و باید در شرایط فعلی درست فکر کنیم.

پاک نژاد اضافه نمود: همه باید بدانیم که مانند آن حکایت قدیمی همه افراد جامعه ساکنان یک کشتی محسوب می شوند که اگر یک نفر بخواهد بخشی از این کشتی را در زیر پای خود سوراخ کند، نتیجه ای جز غرق شدن کل کشتی و آسیب به کل حامعه نخواهد داشت، یعنی در شرایط چنین ویروسی با شیوع بالا، سلامت تک تک افراد جامعه به هم وابسته است.

پرستار بخش بیماران مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان کوثر سمنان ابراز داشت: نزدیک به یک ماه است که به دلیل شیوع ویروس کرونا به پدر و مادرم سر نزده ام چرا که صحت و سلامتی آنها برایم مهم است و از شهفرایندان هم می خواهم توصیه های بهداشتی را برای قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا، جدی بگیرند.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران مگر از ما چه می خواهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مگر از ما چه می خواهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید