از حمله خواب بیشتر بدانید!

به گزارش وبلاگ وردپرس، نشانه ها ابتلا به بیماری نارکولپسی می توانند در هر سنی آغاز به تظاهر نمایند، ولی عموما زمان آغاز این نشانه ها در 15 تا 30 سالگی است.

از حمله خواب بیشتر بدانید!

نارکولپسی شایع ترین علت نورولوژیک خواب آلودگی بیش از حد روزانه است و از لحاظ اپیدمیولوژی، نارکولپسی بیماری شایعی نیست. حمله خواب یک اختلال است که می تواند بر کیفیت زندگی یک فرد تاثیر بگذارد.

این اختلال یک بیماری مرگبار نیست، اما در مواقعی این اختلال می تواند به حوادث، صدمات و یا شرایط تهدیدنماینده زندگی منجر شوند. با توجه به اهمیت موضوع در این باره با دکتر خسرو صادق نیت متخصص طب کار و فلوشیپ اختلالات خواب در این باره می گوید: بیماری نارکولپسی.یک بیماری عصبی است که در آن سیستمتنظیم نماینده خواب و بیداری تحت تاثیر قرار می گیرد و در آن اختلال ایجاد می گردد.

شاید بتوان این بیماری را ورود ناخواسته رویا به حالت بیداری توصیف کرد.

دکتر صادق نیت اعلام نمود: نشانه ها ابتلا به بیماری نارکولپسی می توانند در هر سنی شروع به تظاهر نمایند، ولی عموما زمان شروع این نشانه ها در 15 تا 30 سالگی است.

این متخصص طب کارنشانه ها ابتلا به بیماری نارکولپسی را اینگونه تشریح کرد: نشانه های کلاسیک بیماری نارکولپسی عبارتند از:

اینکه خواب آلودگی شدید طی روز، دوره های ناگهانی و کوتاه مدت ضعف عضلانی یا از بین رفتن قدرت عضلانی که مخصوصا در زمان بروز احساسات شدید مثل خندیدن و عصبانی شدن رخ می دهند، فلج خواب، فرد در زمان به خواب رفتن یا از خواب بیدارشدن به این عارضه مبتلا می گردد و در حالی که بیدار است احساس می نماید که قادر به صحبت کردن و یا حرکت کردن نیست وفرد در هنگام شروع خواب تصاویر رویا مانند مبهمی را مشاهده می نماید.

وی بیان نمود:افراد مبتلا به نارکولپسی خواب را با ورود به خواب REM یا رویا شروع می نمایند و در حالی که در افراد سالم، خواب non-REM شروع نماینده یک دوره خواب است. این علامت که به عنوان علامت مشخصه و متمایزنماینده نارکولپسی از بیماری های دیگر به شمار می رود، به راحتی از طریق تست پلی سومنوگرافی (PSG) تشخیص داده می گردد.

دکتر صادق نیت ابراز داشت: در صورت ابتلا افراد به بیماری نارکولپسی ممکن است کیفیت خواب شب آن ها نیز کاهش یابد. حرکت کردن و جابه جایی زیاد در رختخواب، پرش پا ها در هنگام خواب، کابوس های شبانه و بیدار شدن های مکرر نیز می تواند در خواب این افراد اختلالاتی ایجاد نمایند.

این متخصص طب کار و فلوشیپ اختلالات خواب اظهار کرد: تعداد، شدت و پیشرفت نشانه های ابتلا به بیماری نارکولپسی ممکن است از یک فرد مبتلا به فرد مبتلای دیگر تغییرات زیادی را نشان دهد.

وی ادامه داد: ابتلای یکی از افراد خانواده به بیماری نارکولپسی احتمال ابتلای افراد دیگر خانواده را افزیش می دهد و این فرضیه را مطرح می سازد که عوامل موروثی و ژنتیکی بر روی ابتلای به بیماری موثر می باشند. این واقیت این احتمال را مطرح می سازد که نارکولپسی می تواند یک بیماری ژنتیکی باشد. یافته های علمی این موضوع را تایید می نمایند بدین معنی که خصوصیات ژنتیکی افراد در مستعد بودن آن ها نسبت به این بیماری دخالت دارند.

دکتر صادق نیت بیان نمود: خواب آلودگی افراطی در طی روز معمولا اولین و آشکارترین نشانه بیماری نارکولپسی است که شروع به تظاهر می نماید. افراد مبتلا به این بیماری حملات خواب را در طی روز تجربه می نمایند که معمولا قدرت مقاومت در مقابل آن ها را ندارند و این حملات ممکن است از 30 ثانیه تا بیش از 30 دقیقه به طول بینجامند.

این متخصص اضافه نمود: حملات خواب هیچ ربطی به میزان وکفایت خواب شب افراد ندارند و ممکن است در هر موقعیتی رخ دهند به طور مثال در سرکار، در مجامع عمومی، در هنگام خوردن، صحبت کردن، رانندگی کردن و یا در هر موقعیت نامناسب دیگر که بعضا می تواند موجبات بروز سوانح و خطرات مرگباری را مهیا نماید.

وی اعلام نمود: بیماری نارکولپسی اگرچه یک بیماری نادر نیست، اما اغلب به اشتباه به عنوان بیماری دیگری تشخیص داده شده و یا تشخیص آن سال ها پس از شروع تظاهرات آن صورت می گیرد. تشخیص زودهنگام و درمان نارکولپسی می تواند نقش مهمی در بهبود اثرات سوء این بیماری بر جسم و روان افراد مبتلا داشته باشد.

دکتر صادق نیت ادامه داد: نارکولپسی اختلالی است که می تواند در دوره طولانی ای از زندگی برای فرد مشکلاتی ایجاد کند، اما در حالتی که بیماری زود تشخیص داده شده و درمان آن شروع گردد، فرد می تواند با مصرف دارو های مناسب و هم چنین حمایت افراد نزدیک مانند اعضاء خانواده، زندگی تقریبا نرمالی داشته باشد.

این متخصص طب کار و فلوشیپ اختلالات خواب بیان کرد: در صورتی که بیماری نارکولپسی دیر تشخیص داده شده و یا اصلا تشخیص داده نگردد می تواند اثرات تخریب نماینده ای بر روی زندگی فرد برجای گذارد و مشکلاتی را در زمینه های اجتماعی، آموزشی، روانی و ... برای فرد در پی داشته باشد.

وی اظ ها کرد: با توجه به تحقیقات اجرا شده، اما متاسفانه درمان قطعی برای نارکولپسی وجود ندارد، ولی می توان نشانه های آن را با مداخلات درمانی و تغییرات رفتاری کنترل کرد. خواب آلودگی افراطی در طی روز از طریق دارو های محرک، کاتاپلکسی و دیگر نشانه های مربوط به خواب REM از طریق دارو های ضدافسردگی کنترل می شوند.

دکتر صادق نیت ادامه داد:بیشتر دارو های تجویز شده برای درمان نشانه های بیماری نارکولپسی را کاهش می دهند، اما باعث قطع کامل آن ها نمی شوند. بسیاری از دارو هایی که هم اکنون در دسترس افراد قرار دارند، دارای اثرات جانبی بوده و خود می توانند باعث ایجاد عوارضی در افراد استفاده نماینده از آن ها شوند.

این متخصص بیان نمود: تغییرات در شیوه زندگی روزمره افراد مانند تنظیم یک برنامه زمانی منظم برای خواب شب و چرت های روزانه و یا پرهیز از شرکت در موقعیت های همراه با هیجانات شدید می تواند درکاهش نشانه های بیماری نارکولپسی نقش داشته باشد و از ورود ناخواسته خواب به فعالیت های روزانه جلوگیری کند.

وی در سرانجام گفت: زندگی همراه با این بیماری می تواند چالش برانگیز باشد. این بیماری می تواند به شدت تنش زا باشد و موجی از خواب آلودگی بیش ازحد را در شما به همراه داشته باشد و در طی یک دوره ممکن است به شما یا دیگران آسیب برساند.

با اخذ تشخیص درست، با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین درمان را برای شما پیداکرده و به هدایت های فوق عمل کنید، در صورت تشخیص و عمل به توصیه های پزشکی، می توانید حمله خواب خود را مدیریت کنید وزندگی سالم خود را ادامه دهید.

منبع: آفتاب یزد

منبع: فرادید

به "از حمله خواب بیشتر بدانید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از حمله خواب بیشتر بدانید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید