آسانسور و نکات کلیدی خرید آن

به گزارش وبلاگ وردپرس، یکی از پرکاربردترین تجهیزاتی که در ساختمان های مختلف نصب می گردد و احتیاج افراد را برای بالا رفتن و پایین آمدن از پله ها برطرف می کند آسانسور است. در خانه های قدیمی چندان از آسانسور استفاده نمی شد اما در حال حاضر حتی در ساختمان های سه طبقه نیز از این وسیله کاربردی استفاده می گردد. آسانسور در انواع آسانسور هیدرولیکی، کارگاهی، شیشه ای و کششی ساخته می شوند. این وسیله ضروری باید بر اساس استانداردهای لازم خریداری گردد زیرا در صورت انتخاب یک آسانسور نامناسب ممکن است ساکنین با خرابی آن مواجهه شوند و یا گیر افتادن در کابین برای آن ها مشکل ساز گردد. اولین قدم در خرید آسانسور ایمن مراجعه به شرکت های سازنده آن است.

آسانسور و نکات کلیدی خرید آن

مهم ترین قطعات آسانسور ریل، موتور، کابین و تابلو فرمان آن می باشند، بنابراین توجه به کیفیت آنها بسیار حائز اهمیت است. نصب آسانسور باید توسط افراد حرفه ای و مجرب صورت گیرد تا کوچکترین نقصی در عملکرد آنها پیش نیاید. آسانسور در فضای بین راه پله ها نصب می شود و قابل نصب هم در خانه های قدیمی و هم خانه های جدید است، البته انجام اینکار احتیاج به یک طراح ماهر و مشاوره با وی می باشد. شرکت های مختلفی برای طراحی و نصب آسانسور وجود دارند که که دارای پروانه فعالیت بوده و از اعتبار برخوردار می باشند. این شرکت ها بر اساس استانداردهای لازم اقدام به نصب آسانسور می کنند و می توان از ایمنی کار آنها مطمئن بود. سازندگان آسانسور تمام کوشش خود را می کنند تا آسانسوری بسازند که به راحتی قابل استفاده بوده و از ایمنی لازم برخوردار باشد. آسانسور به دلیل قطع برق ساختمان، استفاده نادرست از آن و نقص الکتریکی و یا مکانیکی ممکن است متوقف و عملکرد آن مختل شود، بنابراین باید از افراد متخصص در جهت برطرف این نواقص استفاده نمود. ایمنی آسانسور همیشه مورد توجه سازندگان است از این رو یک آسانسور مجهز به سیستم تهویه، ترمز، زنگ خطر، تلفن ارتباط با اتاق فرمان و … می باشد. افراد به راحتی می توانند به آسانسور دستور مبدا و مقصد بدهند و تنها با فشار دادن یک دکمه از طبقه ای به طبقه دیگر بروند. مهمترین نکته ای که هنگام استفاده از آسانسور باید مد نظر قرار داد توجه به ظرفیت آسانسور است. استفاده از آسانسور با ظرفیت بیش از حد مجاز باعث ایجاد اختلال در عملکرد آسانسور شده و کابین به صورت غیر طبیعی در بین طبقات متوقف می شود.

یکی از مسائلی که همیشه در بحث آسانسور مطرح می شود سقوط آنها است. دلایل مکانیکی متعددی ممکن است منجر به سقوط آسانسور شوند. اما در حال حاضر با پیشرفت علم و تکنولوژی و نصب تابلو فرمان های میکروپروسسوری خطر سقوط آسانسور کاهش یافته و ایمنی آنها بالا رفته است. آسانسورهایی که امروزه ساخته می شوند مجهز به حسگر هستند که هنگام بروز حادثه به صورت اتوماتیک قفل می شوند و علاوه بر نگه داشتن آسانسور به صورت مکانیزه برق آن را نیز قطع می کنند. وقتی قفل درب آسانسور دچار مشکل شود و درست کار نکند ممکن است افراد هنگام ورود به آن به داخل چاه آسانسور سقوط کنند. به خاطر این موضوع شرکت های سازنده و نصب کننده آسانسور یک لامپ برای تامین روشنایی در آسانسور و یک آینه رو به روی درب ورودی تعبیه می کنند. وجود نور در اتاقک باعث می شود فرد به راحتی وارد آسانسور شده و وجود آینه نیز موجب می شود فرد تصویر خود را در آن مشاهده نماید. از این رو با خیال راحت وارد آسانسور می شود و از ایمنی آن اطمینان حاصل می نماید.

بعد از نصب آسانسور توسط شرکت های معتبر توجه به یکسری نکات امری بسیار ضروری می باشد. آسانسورهای امروزی در نصب و راه اندازی مسئله ای ندارند زیرا کیفیت آنها تحت نظر اداره استاندارد مورد آنالیز و کنترل قرار می گیرد اما مشکلاتی که در آنها به چشم می خورد ناشی از گذشت زمان و عدم توجه و بازدید آسانسور است. آسانسور وسیله ای است که به صورت مکرر توسط ساکنین ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد، بنابراین سرویس کردن آن در هر ماه امری واجب و ضروری است زیرا انجام اینکار نه تنها کارایی آسانسور را بالا می برد بلکه اگر عیب و ایرادی در آن مشاهده شود قابل تشخیص است. سرویس کردن آسانسور باید توسط سرویس کار با تجربه و حرفه ای که دارای صلاحیت ضروری است، صورت گیرد. در واقع مدیر ساختمان باید با یک سرویس کار خبره قرارداد ببندد تا ماهیانه از آسانسور بازدید نماید و آرامش و خیالی آسوده برای ساکنین به ارمغان آورد. هر چند تکنولوژی های نوینی که در ساخت آسانسور مورد استفاده قرار می گیرند امکان خرابی آسانسور و خطرات احتمالی آن را برای ساکنین به حداقل می رسانند اما باز هم احتیاج به یک سرویس کار امری کاملاً طبیعی است. تابلو فرمان های میکروپروسسوری که در آسانسورهای مدرن امروزی تعبیه شده اند درب آسانسور را قبل از حرکت آن آنالیز کرده و از باز و بسته بودن آن اطمینان حاصل می نماید. این نوع تابلوفرمان ایمنی لازم را برای آسانسور فراهم می نماید و جان ساکنین را به خطر نمی اندازد.

در استفاده از آسانسور یکی از مسائلی که همیشه مورد نگرانی ساکنین واقع می شود این است که هنگام قطعی برق چه اتفاقی برای آسانسور خواهد افتاد؟ در آسانسورهای مدرن امروزی به دلیل مجهز بودن تابلو فرمان به سیستم خروج اضطراری، هنگام قطع برق کابین آسانسور به صورت هوشمند و اتوماتیک در یکی از طبقات متوقف می شود و افراد می توانند بدون نگرانی از آن خارج شوند. بعضی از این تابلو فرمان ها خرابی آسانسور را هشدار می دهند و ساکنین می توانند با اطلاع دادن به شرکت سازنده آسانسور از آنها برای آنالیز عیب پیش آمده یاری بگیرند. مهمترین نکته ای که هنگام خرید آسانسور باید توجه ویژه به آن معطوف شود کیفیت قطعات آسانسور است زیرا در صورت وجود قطعات بی کیفیت ساکنین ساختمان هنگام استفاده از آسانسور مدام با مشکل مواجهه می شوند. خرید آسانسور باید از شرکت های فراوری کننده معتبر انجام شود زیرا این شرکت ها خدمات 24 ساعته به مشتریان ارائه می دهند و در صورت بروز کوچکترین مشکل در عملکرد آسانسور نسبت به تعمیر آن اقدام می کنند.

قیمت آسانسور

موضوعقیمتتاریخ به روزرسانی
تابلو فرمان آسانسور 7.5کیلوات درایو دار110,000,000 ریال1398/10/30
درب آسانسور فول کابین31,200,000 ریال1398/10/29
قیمت یوپی اس آسانسور19,800,000 ریال1398/10/28
جک هیدرولیک آسانسور400,000,000 ریال1398/8/21
موتور گیرلس زیلابگ300,000,000 ریال1398/8/21

برای راه اندازی آسانسور به مجموعه ای از تجهیزات احتیاج است که با در کنار هم قرار دریافت آن ها آسانسور نصب شده و به کار می افتد. این تجهیزات شامل موتور، تابلو فرمان، جک هیدرولیک و سایر مواردی است که مجموع آن ها قیمت نهایی آسانسور را تعیین می نماید.

انواع آسانسور کدام اند؟

آسانسور در انواع آسانسور هیدرولیکی، کارگاهی، شیشه ای و کششی وجود دارد.

مهم ترین قطعات آسانسور چیست؟

مهم ترین قطعات آسانسور ریل، موتور، کابین و تابلو فرمان آن می باشند

چه تجهیزاتی جهت تامین ایمنی آسانسور در مواقع اضطراری در نظر گرفته شده است؟

جهت ایمنی بیشتر آسانسور مجهز به سیستم تهویه، ترمز، زنگ خطر، تلفن ارتباط با اتاق فرمان و ... می باشد.

قیمت آسانسور چقدر است؟

جهت استعلام قیمت آسانسور کلیک کنید.

مهمترین نکته ای که هنگام استفاده از آسانسور باید مد نظر قرار داد، چیست؟

مهم ترین نکته توجه به ظرفیت آسانسور است. استفاده از آسانسور با ظرفیت بیش از حد مجاز باعث ایجاد اختلال در عملکرد آسانسور شده و کابین به صورت غیر طبیعی در بین طبقات متوقف می شود.

منبع: ساختمانچی

به "آسانسور و نکات کلیدی خرید آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسانسور و نکات کلیدی خرید آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید