گزارش، در نیویورک چه خبر است؟

به گزارش وبلاگ وردپرس، همزمان با سفر حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان به نیویورک پیغام ها و واکنش هایی که نسبت به آن نشان داده می گردد حکایت از حساسیت افکار سیاسی و عمومی نسبت به این سفر دارد.

گزارش، در نیویورک چه خبر است؟

با وجود این که پیش از سفر آقای روحانی، هیاهوی فراوانی بر سر این سفر و احتمال دیدار روحانی و دونالد ترامپ، همتای آمریکایی به پا شده بود و دو طرف احتمال هر گونه دیداری را رد نموده اند و با وجود هشدارهایی که پیشتر محافل فکری و سیاسی کشور نسبت به پیغامد هر گونه کوتاه آمدن ایران از راهبرد مقاومت فعال داده اند و بر ضرورت بازگشت طرف آمریکایی به تعهدات برجام ولغو تحریم های نفتی و بانکی تاکید نموده اند، حساسیت ها درباره سفر اخیر نیز از پیغام شب گذشته خانم کریستین امانپور، خبرنگار شبکه سی.ان.ان آغاز شد.

وی به نقل از محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان نوشت: محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران امروز به من گفت که روحانی، رئیس جمهور ایران حاضر است با ترامپ، رئیس جمهور (آمریکا) این هفته در نیویورک دیدار کند، به شرط این که رئیس جمهور ترامپ آماده باشد کاری را که ضروری است انجام بدهد؛ (یعنی) لغو تحریم ها در ازای نظارت دائمی بر تاسیسات (هسته ای) ایران.

وی در ادامه در پیغام دیگری به نقل از ظریف نوشت: نشان صلح همیشه روی میز بوده است، اما ما بازهم آن را نشان می دهیم.

به دنبال آن وزیر امورخارجه کشورمان در پاسخ به سوال سایت الف درباره ادعای مذکور نوشت: ایران پیشنهاد دو تعهد متقابل 2023 را در برجام داده است، یعنی تصویب پروتکل الحاقی در ایران، در صورت لغو تحریم ها در مجلس آمریکا.

به گفته ظریف، در صورت اجرای فوری تعهد توسط ایالات متحده دیداری در چارچوب 1+5 صورت خواهد گرفت.

وی همچنین تاکید نمود: حرف رسمی من در مصاحبه به زودی پخش خواهد شد.

این اظهارات در کنار توئیت دیگری از سوی حسام الدین آشنا، مشاور روحانی، باعث بروز برآورد های بیشتر شد. وی در توئیتی نوشت: رئیس جمهور در آستانه انجام مأموریتی سخت از جانب ملت ایران است؛ مأموریتی شاید سختتر از همیشه خالصانه محتاج دعایتان هستیم تا عزت، حکمت و مصلحت چراغ راهمان باشد.

روحانی که برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر نموده، روز یکشنبه گفته بود که در اجلاس سال جاری ابتکاری را به منظور همکاری های منطقه ای برای تضمین صلح در تنگه هرمز ارایه خواهد نمود.

این در حالی است که رئیس جمهوری آمریکا نیز با لحنی نرم و با وجود تاکید بر این که برنامه ای برای دیدار با همتای ایرانی خود در نیویورک ندارد، گفت که از هر طرحی استقبال می نماید. وی که در هوستون صحبت می کرد در پاسخ به سوالی درباره این که آماده است تا به طرح روحانی گوش فرا دهد، گفت: من همیشه استقبال می کنم. من برنامه ای برای دیدار با آنها (ایرانی ها) ندارم اما همیشه استقبال می کنم.

به دنبال این امر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان روز دوشنبه در تبادل نظر با وبلاگ وردپرس در نیویورک جزئیاتی را در خصوص طرح رئیس جمهور حسن روحانی برای تشکیل ائتلاف دریایی در خلیج فارس با حضور هشت کشور منطقه تشریح کرد.

وی گفت: تنگه هرمز نه تنها از لحاظ استراتژیک مهم است، ابتکار هرمز یا ایده ائتلاف برای امید را رییس جمهوری ایران مطرح نموده که بسیار برای ما جدی است.

وی گفت: این ابتکار چرخشی از مفهوم خرید امنیت به سمت اتکا به خود مردم منطقه و همکاری میان آنهاست. اینها بنیان امنیت در منطقه هستند و بدون آنها امنیت، خیالی دست نیافتنی در منطقه خواهد بود.

ظریف که در یک صبحانه کاری با وبلاگ وردپرس صحبت می کرد، در خصوص طرح رئیس جمهور ایران برای تأمین امنیت خلیج فارس گفت که ائتلاف دریایی در خلیج فارس در ابتدا کشورهای ایران، عراق، عربستان سعودی، بحرین، امارات متحده عربی، قطر، عمان، کویت و احتمالاً یمن را در بر می گیرد.

با این حال این اظهارات ابهاماتی را در خصوص این سفر ایجاد نموده و منجر به بروز مباحثی در شبکه های اجتماعی شد بطوری که بعضی از فعالان سیاسی از جمله در آستانه یک توافق بسیار بد قرار داریم... در واکنش به این تحولات استفاده نموده اند.

این در حالی است که امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه توقعات موجود در خصوص امکان دیدار روحانی و ترامپ را رد نموده و تاکید نموده است که بعد از موضوع حملات به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان، این امکان از قبل هم ضعیف تر شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "گزارش، در نیویورک چه خبر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، در نیویورک چه خبر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید