پرستاری در کشور تخصصی می گردد

به گزارش وبلاگ وردپرس، مریم حضرتی گفت: سالمندی و بیماری های غیرواگیر در کشور رو به رشد است و همه این عوامل ضریب اشغال تخت را در سالهای نه چندان دور افزایش می دهد و دراین راستا آموزش به بیمار برای کاهش مدت زمان بستری بسیار حائز اهمیت است. وی آموزش به بیمار را یکی از اولویت های اصلی وزارت بهداشت مطرح نمود و اضافه کرد: مسئولیت این آموزش به معاونت پرستاری و جامعه پرستاران واگذار شده که این کار نیازمند ایجاد زمینه هایی است و در این میان مسئله کمبود پرستار کار را قدری سخت نموده است. معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان نمود: تا زمانی که کمبود نیروی پرستار حل نگردد، نمی توان انتظار داشت که آموزش به بیمار با کیفیت عالی انجام گردد.

پرستاری در کشور تخصصی می گردد

وی گفت: در حال حاضر میانگین تعداد پرستار به تخت در کشور حدود هفت دهم است و این درحالی است که استانداردها در این زمینه 1.8 است و این آمار نشان می دهد برای رسیدن به استانداردها باید تعداد پرستاران کشور به بیش از دو برابر افزایش یابد. حضرتی یادآور شد: البته در این شرایط و با وجود کمبودهای موجود باز هم کار آموزش به بیمار در حال اجرا است و پرستاران در این زمینه کوتاهی نکرده اند. وی با تاکید بر لزوم تخصصی شدن پرستاری در کشور گفت: در حال حاضر طرح پرستار تخصصی به مدت یک سال در استان اصفهان به صورت پایلوت اجرایی شده و با اتمام مطالعات و اجرای پایلوت آن منتظر ابلاغ آن توسط معاونت آموزش وزارت بهداشت هستیم. وی اضافه نمود: در این طرح پرستاران به سه سطح پرستار فنی، تخصصی و بالینی تقسیم بندی می شوند که پرستار فنی در یک کار تخصصی مثلا آتل بندی یا گچ گیری مهارت پیدا می نماید.

حضرتی توضیح داد: پرستار تخصصی نیز یا کارشناس و یا دوره دیده است و بطور معمول در بخش های ویژه از جمله بخش های ICU، CCU و یا بخش سوختگی فعالیت می نماید.

وی اضافه نمود: پرستاران بالینی هم فوق لیسانس و یا دارای مدرک PHD هستند که عمدتا نقش آموزشی را برعهده دارند و در کیلینیک های پرستاری فعالیت می نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "پرستاری در کشور تخصصی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرستاری در کشور تخصصی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید