معرفی پرونده میراث ناملموس شب یلدا در سال 2021

به گزارش وبلاگ وردپرس، معاون وزارت میراث فرهنگی گفت: با توجه به ظرفیت های ایران در حوزه میراث ناملموس در اجلاس بعدی (سال 2021) پرونده مراسم شب یلدا از سوی جمهوری اسلامی ایران معرفی خواهد شد.

معرفی پرونده میراث ناملموس شب یلدا در سال 2021

محمدحسن طالبیان گفت: ایران پیش از این پیروز به ثبت جهانی 13 اثر میراث ناملموس شده بود که با ثبت این پرونده، تعداد آثار میراث ناملموس ایران که ثبت جهانی شده است، به 14 اثر افزایش یافت. بعد از ثبت جهانی مهارت های ساختن و نواختن دوتار بعضی از کشورها از جمله تاجیکستان و ترکمنستان نیز برای پیوستن به این پرونده اعلام آمادگی کردند که البته این یک تصمیم ملی خواهد بود و احتیاج به آنالیز دقیق دارد. میراث ناملموس سیال است و از یک کشور به کشور دیگر می تواند منتقل گردد. با این حال پیشنهاد این دو کشور احتیاجمند آنالیز دقیق از سوی ایران است چون یک تصمیم ملی است.

محمدحسن طالبیان که در حاشیه نشست کمیته میراث بشری ناملموس یونسکو با کشورهای ترکیه، روسیه، عراق، آذربایجان، تاجیکستان، پاکستان، ازبکستان و افغانستان برای تهیه پرونده های مشترک رایزنی نموده بود گفت: تهیه پرونده های مشترک میراث ناملموس با کشورهای همسایه در اولویت برنامه های ثبت جهانی میراث ناملموس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار گرفته است.

او اضافه نمود: با توجه به اینکه سهمیه ملی کشورهای عضو کنوانسیون پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس برای ثبت جهانی محدود به یک پرونده برای هر دو سال است، راهبرد ما تاکید بر تهیه پرونده های مشترک است.

منبع: دنیای سفر

به "معرفی پرونده میراث ناملموس شب یلدا در سال 2021" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی پرونده میراث ناملموس شب یلدا در سال 2021"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید