محوطه سازی مجموعه تاریخی شهر سرایان شروع شد

به گزارش وبلاگ وردپرس، مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سرایان از شروع بهسازی و محوطه سازی مجموعه تاریخی شهر سرایان اطلاع داد و گفت: مجموعه تاریخی شهر سرایان شامل: کاروانسرا، حمام، آب انبار، بازار و مسجد جامع می شوند که با تصویب پروژه در ستاد بازآفرینی شهری و تامین اعتبار پروژه به وسیله اداره کل مسکن و شهرسازی عملیات محوطه سازی و مرمت مجموعه تاریخی شهر سرایان شروع شده است.

محوطه سازی مجموعه تاریخی شهر سرایان شروع شد

به گزارش وبلاگ وردپرس به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، محمد عرب با اعلام این خبر گفت: تخریب و جمع آوری مخزن سیمانی روی پشت بام حمام، جمع آوری دیوار ناهمگن با بنای تاریخی حمام در سمت بلوار کشاورز، اجرای آجر فرش پشت بام حمام در قسمت های تخریب شده، جمع آوری آسفالت کف خیابان در محدوده بلوار کشاورز و کنار حمام تا انتهای بازار میثم ، مرمت جوی و کانال انتقال آب مجموعه ، مرمت و بهسازی میدان کوثر ، محوطه سازی زمین کنار حمام و روبروی بازار ، اجرای سنگ فرش با سنگ کوبیک و ... از جمله اقادامات مرمتی پیش بینی شده است.

او اضافه نمود: محور فرهنگی - تاریخی بازار در محدوده بافت تاریخی و در جنوب شرق شهر واقع شده و با شماره 29323 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. این محور بخشی از بازار بزرگ میثم است که بیشتر هویت تاریخی خود را حفظ نموده است. علاوه بر اهمیت فرهنگی تاریخی بازار باید ارتباط آن را با بناهای با ارزش دوره صفوی که بازار در پیرامون آنها واقع شده یعنی حمام، آب انبار، مسجد جامع و کاروانسرا مد نظر داشت.

مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سرایان اضافه نمود: بازار به همراه بناهای شاخص مذکور و بافت پیرامون آن هویت شهری گذشته را به نمایش می گذارد و محدوده تاریخی شهر سرایان شامل 12 اثر ثبتی می باشد و دو اثر تاریخی واجد شرایط ثبت که پرونده ثبت آنها در حال تهیه می باشد نیز در این محدوده قرار دارند. همچنین بناهای تاریخی آرامگاه تورانشاه، مزار میرزاها و آب انبار بالا نیز جزو آثار ثبتی هستند که خارج از محدوده تاریخی واقع شده اند.

عرب اضافه نمود: با تامین اعتبار کامل پروژه و تداوم تخصیص اعتبار، جداره سازی و کف سازی محدوده تاریخی شهر تا قسمت شمال مسجد جامع و خانه های تاریخی یزدانی و رفیعی و مسجد آهنگران ادامه پیدا کند و کف سازی این محدوده جزء برنامه های میراث فرهنگی است.

منبع: میراث آریا

به "محوطه سازی مجموعه تاریخی شهر سرایان شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محوطه سازی مجموعه تاریخی شهر سرایان شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید