ظریف در نامه به گوترش: تحریم های غیرقانونی آمریکا مانع عمده ای برای مبارزه با کرونا در کشورمان است

به گزارش وبلاگ وردپرس، وزیر امور خارجه ایران در نامه ای به دبیر کل سازمان متحد نوشت: تحریم های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا مانع عمده ای برای مبارزه با شیوع کرونا در کشورمان است که باید انتها یابد .

ظریف در نامه به گوترش: تحریم های غیرقانونی آمریکا مانع عمده ای برای مبارزه با کرونا در کشورمان است

به گزارش حوزه سیاست خارجی وبلاگ وردپرس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی با ارسال نامه ای به آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد که رونوشت آنرا برای روسای همه سازمان های بین المللی و همتایان خود در سراسر دنیا فرستاد، خاتمه تحریم های دولت ایالات متحده - را که مانع عمده ای برای مبارزه با شیوع کرونا در کشورمان است- خواهان شد.

ظریف در این نامه تاکید نموده است که علی رغم توانمندی علمی و تعهد نظام سلامت ایران برای مبارزه با شیوع کروناویروس، تحریم های ایالات متحده بر تجارت قانونی و پیش شرط های اخیر مقامات ایالات متحده برای ممانعت از فروش دارو، تجهیزات پزشکی و کالاهای بشردوستانه، کوشش ها برای مبارزه با شیوع کووید-19 در ایران را با موانع جدی روبرو نموده است.

وزیر امور خارجه، تاثیر تحریم های ثانویه بر فروش نفت و هم چنین دیگر صادرات کشور توسط بخش خصوصی و در نتیجه کاهش توان دولت برای تامین یارانه کالاهای اساسی شهروندان ایرانی، و کاهش توان بخش خصوصی برای فراوری و اشتغال، چندلایه بودن تحریم های بخش های مالی، حمل و نقل، بیمه و بانکی برای ممانعت از فروش دارو و تجهیزات پزشکی به ایران، عدم تامین لوازم و نرم افزارهای ناوبری مورد استفاده شرکت های هواپیمایی ایران با هدف زمین گیر کردن بخش هوایی ایران و اقدامات اخیر شرکت های آمریکایی برای مانع تراشی در استفاده از فناوری اطلاعات در جلوگیری از شیوع کووید-19 را به عنوان مثال هایی از اقدامات آمریکا بر شمرده که تا حدی در بی عملی جامعه دنیای در مقابل اقدامات غیرقانونی دولت ایالات متحده ریشه دارد.

ظریف در خاتمه، توقف فوری تروریسم مالی دولت ایالات متحده علیه مردم ایران را الزامی دانسته و بر وظیفه سازمان ملل متحد و کشورهای عضو در همراهی با درخواست مردم و دولت ایران در توقف سیاست دولت ایالات متحده تاکید نموده است و از دبیرکل درخواست نموده است که متن این نامه به عنوان سند مجمع عمومی و شورای امنیت منتشر گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "ظریف در نامه به گوترش: تحریم های غیرقانونی آمریکا مانع عمده ای برای مبارزه با کرونا در کشورمان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف در نامه به گوترش: تحریم های غیرقانونی آمریکا مانع عمده ای برای مبارزه با کرونا در کشورمان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید