خطر اوج مجدد کرونا در کشور ، افراد بی علامت هم ماسک بزنند

به گزارش وبلاگ وردپرس، یک متخصص بیماری های عفونی با اشاره به اینکه زمان بروز موج دوم و سوم کرونا به رفتار مردم وابسته خواهد بود، گفت: اگر مردم فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نکنند، ماسک استفاده نکنند، اعتقادی به رعایت مسائل بهداشتی نداشته باشند، مطمئنا با اوج مجدد بیماری در کشور رو برو می شویم.

خطر اوج مجدد کرونا در کشور ، افراد بی علامت هم ماسک بزنند

به گزارش وبلاگ وردپرس، دکتر مسعود مردانی در تبادل نظر با ایسنا با تاکید بر اینکه موج دوم کرونا هنوز شروع نشده است، گفت: باید ببینیم دقیقا چه اتفاقی اتفاق افتاده است. در اسفند ماه سال گذشته در اهواز روزانه حدود پنج تا هفت بیمار کرونایی داشتیم. در حالی همان زمان در قم، گیلان، تهران و... تعداد بیشتری بیمار داشتیم. این موضوع نشان می دهد که اوایل شیوع کرونا، اهواز تحت الشعاع بیماری قرار نگرفت. اما اکنون با برگزاری جشن ها، عروسی ها، مراسم عزاداری و... ابتلای افراد به ویروس افزایش یافته است. در واقع طبق مشاهدات ما در آن منطقه، وضعیتی که در اهواز ایجاد شده، همان موج اول بیماری است که با تاخیر شروع شده است.

کرونا تمام نشده است

وی با بیان اینکه موارد جدید بیماری کووید 19 رو به افزایش است، اضافه نمود: این موضوع سه علت دارد؛ اولا بهبود سیستم بیماریابی در کشور را شاهد هستیم، ثانیا مراجعه مردم به آزمایشگاه های تشخیصی برای انجام تست PCR بیش از گذشته شده است. به طوری که در ابتدای شیوع بیماری سه آزمایشگاه در کشور در این بخش فعال بودند، اما اکنون بیش از 60 مرکز اخذ تست را انجام می دهند. در وهله سوم نیز که اهمیت بسیار زیادی دارد افزایش تحرکات اجتماعی است. در عید نوروز و سیزده بدر رعایت خوبی صورت گرفت، اما اکنون می بینیم حضور و تحرک در خیابان ها حتی نسبت به قبل از شیوع کرونا در کشور بیشتر است. این نشان می دهد مردم به این تصور دچار شده اند که کرونا تمام شده است.

وی با ابراز تاسف نسبت به عادی انگاشتن بیماری کووید 19 توسط مردم، ادامه داد: در روزهای گذشته چندین مشاوره پزشکی عفونی پیش از انجام اعمال جراحی به بیمارانم ارائه دادم و مشاهده کردم بیشتر مراجعین طی دو هفته اخیر به شهرهای شمالی سفر نموده اند. به طور مثال خانم های باردار پیش از ورود به اتاق زایمان مشاوره می شوند و تمامی خانم های بارداری که بنده مشاهده کردم طی دو هفته قبل به شمال سفر نموده بودند. آیا برای یک خانم بارداری که 9 ماه از فرزند خود مراقبت نموده و در ماه آخر باردری است، سفر به شهرهای شمالی ضرورتی دارد؟ همین افراد در صورت ابتلا به کرونا یک بیمارستان را درگیر می نمایند، زنحیره انتقال بیماری را تقویت می نمایند و ...

این متخصص بیماری های عفونی اضافه نمود: بی مهابا شدن مردم نسبت به بیماری به سه علت اتفاق افتاده است؛ اول آنکه ترس شان از کرونا ریخته است. در حال حاضر مردم به این آگاهی رسیده اند که هرکس به کرونا مبتلا گردد، قرار نیست بمیرد. بنابراین این تصور برایشان به وجود آمده که حتی اگر مبتلا شوند، حتما بهبود خواهند یافت. دوم آنکه اعتقاد به فاصله گذاری اجتماعی به کمتر از 30 درصد کاهش پیدا نموده است و سومین علت، افزایش سفرها است. سفرهایی که در فروردین ماه و عید نوروز تا 80 درصد کاهش یافته بود، اکنون حتی بیش از زمانی شده است که کرونا در کشور شیوع نداشت. نمونه شاخص آن تعطیلات آخر هفته است که آمار روانه شدن مردم به شهرهای شمالی را افزایش داد.

مردانی با بیان اینکه اعتقاد به در خانه ماندن نیز در میان مردم کاهش داشته است، اعلام کرد: در تمام اپیدمی های عفونت های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی، اولین جایی که تعطیل می گردد مدارس و دانشگاه ها است و آخرین جایی که بازگشایی در آن انجام می گیرد نیز مدارس و دانشگاه ها هستند؛ اما در حال حاضر اصرار می گردد که دانشگاههای شهریه ای باز گردد زیرا شهریه ها عقب افتاده. درست است که موضوعات این چنینی برای اقتصاد مملکت موثر است، اما وقتی شما سلامت نداشته باشید، اقتصاد به چه درد می خورد؟.

وی اضافه نمود: با برداشتن طرح ترافیک، افزایش تردد در مناطق مرکزی شهر تهران وحشتناک بود و تردد افزایش یافته بود. یکی از علل اجرای طرح ترافیک، کنترل این موضوع بود اما مقرر شده است طرح ترافیک دو هفته به صورت آزمایشی اجرا گردد و اگر ببینند این آزمون تجربی منجر به افزایش موارد ابتلا می گردد، مطمئنا دوباره آزاد خواهد شد.

حتی افراد بی علامت هم ماسک بزنند

مردانی در مورد استفاده از ماسک، اظهار کرد: سازمان بهداشت جهانی بویژه برای کشورهایی مانند ما که بعضی مردم فاصله گذاری اجتماعی را مضحکه قرار دادند توصیه می نماید حتی مردم بدون علامت هنگام خروج از منزل از ماسک استفاده نمایند.

اگر مردم هشدارها را جدی نگیرند، با اوج مجدد کرونا در کشور روبرو می شویم

وی در پاسخ به این سوال که آیا به دنبال همزمانی اجرای طرح ترافیک، سفر رفتن مردم در روزهای اخیر، برگزاری امتحانات نهایی مدارس و...، امکان افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا طی روزهای آینده وجود دارد یا خیر؟ توضیح داد: اگر مردم فاصله گذاری اجتماعی را رعایت ننموده، ماسک استفاده ننمایند، اعتقادی به رعایت مسائل بهداشتی نداشته باشند و... مطمئنا ما با اوج مجدد بیماری در کشور روبرو خواهیم بود. هنوز موج دوم کرونا شروع نشده است، اما هم موج دوم و هم موج سوم اتفاق می افتد اما زمان آن بستگی به رفتار مردم خواهد داشت، امیدواریم هشدارها را جدی بگیرند.

منبع: جام جم آنلاین

به "خطر اوج مجدد کرونا در کشور ، افراد بی علامت هم ماسک بزنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر اوج مجدد کرونا در کشور ، افراد بی علامت هم ماسک بزنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید