تخت روانچی: جزایر سه گانه، ایرانی هستند و تا ابد ایرانی می مانند

به گزارش وبلاگ وردپرس، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نشست شورای امنیت با بیان اینکه جزایر ابوموسی و تنب عظیم و کوچک همواره بخشی از خاک ایران بوده اند، گفت: این جزایر ایرانی هستند و تا ابد ایرانی باقی خواهند ماند.

تخت روانچی: جزایر سه گانه، ایرانی هستند و تا ابد ایرانی می مانند

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ وردپرس، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد ضمن رد اظهارات مداخله جویانه بر مشارکت ایران در ترویج صلح و امنیت منطقه و همچنین مالکیت ایران بر جزایر سه گانه تاکید نمود.

مجید تخت روانچی سه شنبه در نشست مجازی شورای امنیت سازمان ملل متحد، پس از آنکه بعضی کشور ها عضو و همچنین منطقه اتهاماتی را متوجه ایران کردند، درخواست وقت سخنرانی برای پاسخ کرد.

وی در این جوابیه به طور کلی این ادعا ها را بی اساس خواند و افزود: ایران نقش انکارناپذیری در امنیت انرژی، حمل و نقل تجاری و ثبات در منطقه خلیج فارس ایفا می نماید.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد با تاکید بر مشارکت ایران در ترویج و ارتقای صلح و امنیت در این منطقه حساس، ادامه داد: نیازمندی های دفاعی ایران همچون برنامه موشکی در محاسبات ژئواستراتژیک و تجربه تاریخی خاص، ریشه دارد.

وی در این خصوص گفت: هیات من قصد نداشت مجددا درخواست وقت سخنرانی کند، اما امروز صبح ادعا های بی اساسی علیه کشور من مطرح شد که ضمن رد کامل آنها، ناگزیر به پاسخگویی هستم. جمهوری اسلامی ایران نقشی غیرقابل انکار در تأمین امنیت انرژی، حمل و نقل بازرگانی و ثبات در منطقه خلیج فارس داشته و کماکان به ارتقای صلح و امنیت در این منطقه حساس یاری خواهیم کرد.

تخت روانچی افزود: الزامات دفاعی ایران از جمله برنامه موشکی آن ناشی از محاسبات ژئواستراتژیک و یک تجربه تاریخی ارزشمند است. در طول تجاوزات هشت ساله صدام حسین علیه ایران که مورد حمایت همه جانبه ً آمریکا و تعدادی از کشور های شورای همکاری خلیج فارس بود، شهر های ما توسط عراق موشک باران می شد و مردم ما قربانی سلاح های شیمیایی و دیگر سلاح های کشنده ای شدند که عمدتا توسط کشور های غربی در اختیار صدام قرار می گرفت.

نماینده ایران در سازمان ملل افزود: همزمان، تحریم ها و محدودیت های ناعادلانه ما را از اقلام اولیه دفاع از خود محروم کرد. اکنون مسئولیت ماست که از تکرار چنین شرایط وحشتناکی جلوگیری کنیم.

وی گفت: باید در نظر داشت که امنیت باید از درون کشور ها سرچشمه بگیرد و نمی توان آن را از خارج خریداری کرد. کسانی که در منطقه ما سالانه صد ها میلیارد دلار صرف خرید تسلیحات پیشرفته می نمایند باید بدانند که هزینه های هنگفت نظامی، نه مشروعیت ایجاد می نماید و نه امنیت طولانی مدت. آن ها فقط منطقه ما را به یک بشکه باروت تبدیل نموده اند و تنها ذینفع آن، صادرنمایندگان این سلاح های مرگبار هستند.

این دیپلمات ارشد ایرانی بیان نمود: بعضی کشور های شورای همکاری خلیج فارس از این تسلیحات پیشرفته علیه مردم بی گناه یمن استفاده می نمایند که با بدترین فاجعه انسان محبت آمیز تاریخ معاصر روبرو بوده و یک نمونه واضح از جنایات جنگی به شمار می رود.

وی افزود: می گردد یک لیست طولانی از اقدامات نادرست بین المللی کشور هایی تهیه کرد که اتهامات بی اساسی را به ایران وارد می نمایند. با این وجود، اینجا نیامده ایم تا به گذشته بپردازیم. اولین و مهمترین اولویت ما باید ایجاد اعتماد متقابل و احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی کشور ها و عدم دخالت در امور داخلی آن ها و ارتقای همکاری ها در شرایط برابر برای ایجاد منطقه ای بهتر و امن تر باشد.

تخت روانچی افزود: از آنجا که موضوع مربوط به جزایر ایران در اینجا ذکر شد، باید بگویم جزایر ابوموسی و تنب های عظیم و کوچک همواره بخشی از خاک ایران بوده اند. این جزایر ایرانی هستند و تا ابد ایرانی باقی خواهند ماند.

وی افزود: اجازه بدهید با تاکید مجدد بر گفتگوی سازنده با همسایگان با هدف برطرف سوء تفاهم ها و برقراری روابط محبت آمیز بین تمام کشور های حاشیه خلیج فارس، صحبت های خود را به انتها برسانم.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "تخت روانچی: جزایر سه گانه، ایرانی هستند و تا ابد ایرانی می مانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخت روانچی: جزایر سه گانه، ایرانی هستند و تا ابد ایرانی می مانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید