بررسی نقش فتنه 88 در افزایش تحریم ها علیه ایران در مستند جدید مرکز سوره

به گزارش وبلاگ وردپرس، خبرنگاران: مدیرمرکز مستندسازی سوره حوزه هنری به ساخت مستندهایی با موضوع خاندان پهلوی، انقلاب اسلامی، فتنه 88، جنایات داعش، قحطی بزرگ ایران در جنگ جهانی اول و جنگ ویتنام آمریکا در این مرکز اشاره کرد.

بررسی نقش فتنه 88 در افزایش تحریم ها علیه ایران در مستند جدید مرکز سوره

مرکز مستند سوره حوزه هنری یکی از مراکز فعال مستندسازی است که کار خود را با مدیریت محسن یزدی از اوایل شهریورماه سال گذشته آغاز کرد و به سرعت جای خود را در جشنواره های مختلف فیلم مستند کشور باز کرد. ابرها در راهند، ققنوس و معبر از جمله فیلم های شناخته شده این مرکز است.

یزدی، مدیر این مرکز مستندسازی در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی وبلاگ وردپرس، با تأکید بر اینکه سیاست کلی این مجموعه در سال 94 حرکت به سمت ساخت مستندهای اجتماعی است، می گوید: ما معنای وسیع مستندهای اجتماعی را در نظر داریم و در این تعریف مستندهایی با موضوع تولید ملی هم مستند اجتماعی محسوب می شوند. ما در این برنامه کلی به معضلات کشور می پردازیم و سعی می کنیم فیلم های ما هم نقادانه و هم ایجابی باشد.

او در ادامه به ساخت مستندهایی با موضوع خاندان پهلوی، انقلاب اسلامی، فتنه 88، جنایات داعش، قحطی بزرگ ایران در جنگ جهانی اول و جنگ ویتنام آمریکا اشاره می کند که برخی در مرحله تحقیق قرار دارند و برخی دیگر در خردادماه امسال رونمایی می شوند.

قحطی بزرگ مستندی است که تولیدش در اوایل خردادماه به انتها می رسد. این مستند به کارگردانی مهدی فارسی، پسر محمدعلی فارسی درباره شیوع قحطی در ایران در پی وقوع جنگ جهانی اول ساخته شده است. گفته می شود در این رویداد بیش از یک سوم مردم ایران از میان می روند. روند تولید این مستند بیش از یک سال طول کشیده است که دلیلش نبودن فیلم دراین باره است.

فیلم دیگر مرکز مستند سوره که به زودی از آن رونمایی می شود، مستندی در مورد جنایات تروریست های داعش در عراق است که فیلم برداری آن نیز در عراق اجرا شده است. بهروز نورانی پور کارگردانی این فیلم با نام اولیه A157 را به عهده دارد.

یزدی در گفت وگویش با خبرنگار وبلاگ وردپرس در مورد فیلم مستندی که قرار است توسط مهدی نقویان درمورد نقش فتنه 88 در تحریم های اقتصادی علیه ایران ساخته شود، می گوید: تحقیقات این فیلم توسط یک گروه کارشناس اجرا شده است و در آن دلایل مهمی در این مورد که چرا بعد از فتنه 88 تحریم ها علیه ایران افزایش یافت ارائه شده است. تحقیقات این فیلم را از شهریورماه سال گذشته آغاز کرده بودیم.

زخم های کهنه به کارگردانی محمدعلی هاشم زهی فیلم مستند دیگری از مرکز مستند سوره است که در مورد آثار گازهای سمی آمریکایی است که در جنگ علیه ویتنام استفاده شده است.

مستندهایی در مورد شاهپور ریپورتر جاسوس دولت انگلیس در ایران که کمک شایانی به بر تخت نشستن محمدرضا پهلوی کرد و اصلاحات ارضی زمان پهلوی، دیگر فیلم هایی هستند که مراحل تحقیق را در مرکز مستند سوره پشت سر می گذارند.

منبع: تسنیم

به "بررسی نقش فتنه 88 در افزایش تحریم ها علیه ایران در مستند جدید مرکز سوره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بررسی نقش فتنه 88 در افزایش تحریم ها علیه ایران در مستند جدید مرکز سوره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید