اظهارات وزیر خارجه سوئد درباره برجام و اینستکس پیش از نشست بروکسل

به گزارش وبلاگ وردپرس، ایرنا نوشت: وزیر امور خارجه سوئد گفت اتحادیه اروپا به رایزنی با آمریکا درباره رویکرد ناکارآمد واشنگتن در برجام ادامه داده و معتقد است که افزایش تنش ها میان آمریکا و ایران کمکی به حل این وضعیت نمی کند.

اظهارات وزیر خارجه سوئد درباره برجام و اینستکس پیش از نشست بروکسل

مارگوت والستروم این اظهارات را پیش از شروع نشست وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا بیان کرد و اضافه نمود: ما به برجام پایبند هستیم و این توافق برای ما مهم است

وی ادامه داد: می خواهیم نشان دهیم کوشش می کنیم که از اینستکس و سرمایه گذارهایی که می خواهند در ایران تجارت نمایند، حمایت می کنیم و همچنین تعهدات خود را دنبال می کنیم.

نشست وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در حالی برگزار می گردد که سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس روز یکشنبه در بیانیه مشترکی بار دیگر بر تعهد خود به برجام، توقف تنش ها در خلیج فارس و از سرگیری گفت وگوها تاکید کردند.

سران برلین، پاریس و لندن در این بیانیه گفتند: ما اخیراً چند ابتکار دیپلماتیک را برای یاری به تنش زدایی و گفت وگو انجام داده ایم که به نشانه های حسن نیت همه طرف ها احتیاج فوری دارد.

در عین آنکه به حمایت از برجام ادامه می دهیم، تدوام آن منوط به پایبندی کامل ایران است و ما قویاً از ایران می خواهیم تا تصمیم های اخیر خود در این رابطه را لغو کند. ما همچنان به یافتن راه های گفت وگو که در توافق برای پرداختن به پایبندی ایران از جمله به وسیله کمیسیون اقدام مشترک برجام پیش بینی شده است، ادامه می دهیم.

پس از بدعهدی اروپایی ها در اجرای تعهدات خود، ذخایر اروانیوم غنی شده 3.67 درصدی ایران از 300 کیلوگرم عبور کرد. جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه هفته گذشته به دنبال عدم پایبندی گروه 1+4 به تعهدات برجامی خود و برآورده نشدن مطالبات ایران در این توافق، گام دوم کاهش تعهدات خود در توافق هسته ای را اجرا کرد که بر اساس آن، ایران دیگر محدودیت سطح غنی سازی تا سقف 3.67 را رعایت نخواهد کرد.

جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر ادامه کاهش تعهدات برجامی خود تاکید نموده این گام ها در چارچوب برجام و طبق بندهای 26 و 36 این توافق است و در صورتی که شرکای برجام گام های لازم برای ایفای تعهدات خود بردارند این اقدامات به سرعت قابل بازگشت است.

رسانه های انگلیسی گزارش دادند جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس امروز دوشنبه با سفر به بروکسل کوشش های دیپلماتیک تازه ای را برای جلوگیری از فروپاشی توافق هسته ای با ایران و کاهش تنش ها در خلیج فارس شروع می نماید.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "اظهارات وزیر خارجه سوئد درباره برجام و اینستکس پیش از نشست بروکسل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اظهارات وزیر خارجه سوئد درباره برجام و اینستکس پیش از نشست بروکسل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید