ارتباط مغز بزرگ با افزایش احتمال ابتلا به تومور مغزی

به گزارش وبلاگ وردپرس، محققان دانشگاه علوم و تکنولوژی نروژ عنوان می نمایند مغز بزرگ تر به معنای وجود سلول های مغزی بیشتر است، و وجود سلول های بیشتر به معنای تقسیمات سلولی بیشتر است که می تواند با اشتباه در تقسیم هم همراه بوده و موجب بروز جهش های در راستای ایجاد سرطان گردد.

ارتباط مغز بزرگ با افزایش احتمال ابتلا به تومور مغزی

دکتر ایون هاویگ فیلینگن، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: سرطان تهاجمی مغز نوع نادر سرطان است و در صورت ابتلا، شانس زنده ماندن فرد بسیار پایین است.

به گفته محققان، سبک زندگی در مورد برخی سرطان ها تاثیر دارد. به عنوان مثال افراد سیگاری در مقایسه با افراد غیرسیگاری بیشتر در معرض ابتلا به سرطان ریه قرار دارند. اما در مورد سرطان مغز، سبک زندگی تاثیری ندارد.

مطالعات نشان داده اند اندازه برخی اعضای بدن در ابتلا به سرطان نقش دارند. به عنوان مثال، زنان دارای سینه های بزرگ تر با ریسک بالاتر ابتلا به سرطان سینه روبرو هستند.

محققان در این مطالعه به آنالیز این موضوع پرداختند که چقدر اندازه مغز در ایجاد تومورهای سرطانی نقش دارد.

محققان با استفاده از داده های سلامت مردم نروژ، افرادی را که بین سال های 2007 تا 2015 تحت عمل جراحی تومور مغزی درجه بالا قرار گرفته بودند آنالیز کردند و داده های شان را با افراد سالم مقایسه کردند.

آنها با استفاده از اسکن MRI، امدازه مغز را اندازه گیری کردند. یافته ها نشان داد مردان بیش از زنان مبتلا به تومورهای مغزی می شوند.

به گفته فیلینگن، مردان در مقایسه با زنان مغز بزرگ تری دارند چراکه اعضای بدن مردان در مجموع بزرگ تر است. این مسئله به معنای باهوش تر بودن مردان نیست، بلکه برای کنترل یک بدن بزرگ، احتیاج به سلول های مغزی بیشتری است.

همچنین محققان دریافتند زنان دارای مغز بزرگ تر در مقایسه با مردان دارای مغز بزرگ تر، بیشتر در معرض ریسک ابتلا به تومورهای سرطانی قرار دارند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ارتباط مغز بزرگ با افزایش احتمال ابتلا به تومور مغزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط مغز بزرگ با افزایش احتمال ابتلا به تومور مغزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید