آثار تاریخی استردادی به کشور رونمایی شدند

به گزارش وبلاگ وردپرس، 30 شیء تاریخی استردادی از ایتالیا پس از گذشت حدود سه ماه از حضورشان در موزه ملی ایران، صبح روز سه شنبه (14 دی) رونمایی شدند.

آثار تاریخی استردادی به کشور رونمایی شدند

به گزارش وبلاگ وردپرس، این آثار 9 سال پیش از یک عتیقه فروش در ایتالیا و توسط پلیس این کشور کشف شده بود که پس از سال ها به ایران برگردانده شد و از امروز به مدت یک ماه در ابتدای بخش ایران باستان موزه ملی ایران قرار داده شده است.

رونمایی از این آثار صبح امروز (سه شنبه 14 دی) توسط محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صادق ملک شهمیرزادی، از باستان شناسان پیشکسوت کشور انجام شد.

تعدادی از این آثار استردادی مربوط به هزاره سوم و هزاره اول پیش از میلاد است و بیشتر آنها متعلق به دوره میانه اسلامی (ایلخانی و تیموری) است. این مجموعه شامل 30 قلم شیء شامل ظروف سفالی بی لعاب و لعابدار، مُهر استامپی، پیکرک، النگو و انگشتری است. تعداد کمی از اشیای این مجموعه (6 عدد) معاصر هستند.

این آثار در سه ویترین کنار یکدیگر جای گرفته اند که آثار یکی از ویترین ها این شرح را دارد؛ تلفیق - تقلبی یعنی بخش اصلی این آثار یا قبل از خروج از ایران و در زمان کشف یا در زمانی که خارج از ایران بوده اند، با مصالح جدید تکمیل شده اند.

به گزارش وبلاگ وردپرس، ماه ژوئن سال 2008 مجموعه بزرگی از آثار باستان شناسی توسط پلیس در شهر مونتزای ایتالیا توقیف شد که پس از تحقیقات تعیین شد آثار مذکور توسط فردی پاکستانی الاصل با تابعیت کشور ایتالیا در بانکوک خریداری و به کشور ایتالیا منتقل شده است.

با توجه به اینکه این آثار مکشوفه باستان شناسی با مبدأ خارجی فاقد مدارک و اسناد نشان دهنده صادرات قانونی آنها از کشورهای مبدأ بودند، بنابراین موضوع از طرف پلیس و دادگاه ایتالیا پیگیری شد و به دنبال آن کارشناسان موزه ملی هنرهای شرقی رم اصالت مجموعه و تعلق بخشی از آثار توقیفی به ایران را تأیید کردند.

در ادامه کارشناسان اداره کل موزه ها و اموال منقول فرهنگی- تاریخی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری پس از آگاهی از این موضوع به وسیله وزارت امور خارجه، نظر کارشناسی خود را به طرف ایتالیایی اعلام و در نهایت دادگاه کشور ایتالیا رأی صادره درباره تعلق بخشی از آثار توقیفی به نفع کشور را تأیید کرد و این آثار 16 آبان ماه به فرودگاه امام خمینی (ره) در تهران رسید و از آن موقع، آثار استردادی که سومین محموله استردادی تاریخی ایران در دولت تدبیر و امید است، در موزه ملی ایران قرار دارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آثار تاریخی استردادی به کشور رونمایی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آثار تاریخی استردادی به کشور رونمایی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید