آب پس از 2 دهه به بخش های شمالی تالاب هامون وارد شد

به گزارش وبلاگ وردپرس، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: در پی بارندگی های اخیر و جاری شدن سیلاب از سمت کشور افغانستان، پس از دو دهه آب به بخش های شمالی تالاب بین المللی هامون وارد شد.

آب پس از 2 دهه به بخش های شمالی تالاب هامون وارد شد

به گزارش ایرنا از اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان وحید پورمردان در این باره گفت: به دنبال بارندگی های اخیر در حوزه آبریز هیرمند در افغانستان و افزایش جریان ورودی آب به رودخانه فراه رود این کشور از صبح امروز پس از 2 دهه خشکسالی آب وارد بخش های بش دلبر و مسجدک در شمال تالاب بین المللی هامون سیستان شده است.

وی گفت: تاکنون بیش از 30 کیلومتر آب در این مناطق و در عمق تالاب هامون پیشروی داشته و هر لحظه به حجم ورودی آب و آبگیری بخش های شمال تالاب اضافه کرده می گردد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان اضافه کرد: تمامی موانع سد راه جهت ورود آب به ویژه خاکریزهای مرزی برداشته شده است.

وی اعلام کرد: تالاب هامون سیستان هفتمین تالاب بین المللی جهانست که بیش از 2 دهه به دلیل قطع جریان آب رودخانه هیرمند افغانستان خشک شده است.

تالاب بین المللی هامون در زمان پرآبی یکی از تالاب های مهم جهان و بزرگ ترین دریاچه آب شیرین در سراسر فلات ایران محسوب می گردد که با مساحتی حدود 5700 کیلومتر مربع و دامنه عمق یک تا پنج متر در ناحیه کویری و بیابانی شرق کشور، در منطقه سیستان واقع شده است.

این تالاب از سه بخش هامون پوزک در شمال شرقی، هامون صابُری در شمال و هامون هیرمند در غرب و جنوب غربی سیستان شکل گرفته است.

بخش وسیعی از هامون پوزک و قسمت عمده هامون صابُری در خاک افغانستان و بقیه هامون ها در خاک ایران قرار گرفته است.

سطح هر یک از هامون ها بسته به میزان آب ورودی، فصول پر بارش، خشکسالی ها و ترسالی ها تفاوت داشته و تابعی از آب جریان یافته در رودخانه هیرمند، خروجی پشت سدها و رودخانه های فصلی دیگر است که در زمان پرآبی هر سه هامون به هم متصل شده و تالاب بزرگ بین المللی را تشکیل می دهند.

قطع کامل آب رودخانه هیرمند سبب خشکیدن تالاب بین المللی هامون شده و در 18 سال گذشته بستر خشکیده این تالاب به محل تاخت و تاز بعضی خودروها، چرای دام ها و برداشت شن از آن به دور از چشم ماموران و در نهایت به کانون ریزگردها تبدیل شده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "آب پس از 2 دهه به بخش های شمالی تالاب هامون وارد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آب پس از 2 دهه به بخش های شمالی تالاب هامون وارد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید